IBM Digital Business Automation Platform

IBM tarafından 29 Ocak – 2 Şubat 2018 tarihleri arasında İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşen IBM Cloud Fast Start Europe 2018 etkinliğinde, 23.03.2018 tarihinde yeni sürümünün (V18.1) çıkacağı duyurulan Digital Business Automation Platformu hakkında bilgiler verilerek tanıtılmıştır. IBM bizlere Enterprise Content Management ve Business Process Management’in geleceğinin bu platform ile ileriye taşınacağını, yeni platform sayesinde birçok işlemin çok daha performanslı, stabil ve platforma yeni katılan RPA (Robotic  Process Automation) ile birlikte rutin işlemlerin daha hızlı ve hatasız bitirileceği belirtmiştir.

Peki IBM Digital Business Automation Platform tam olarak nedir, yetenekleri nelerdir ve platformu oluşturan ürünler nelerdir?  Bunları kısaca açıklayacağız.

Şekilden de görebileceğimiz gibi  IBM Digital Business Automation Platform, 5 platformdan oluşan  entegre bir sistemdir. 5 platformu kısaca aşağıda belirtirsek;

  • Kurumsal içerik yönetimi olarak Content Platform’u,
  • İş akışları olarak Case Manager ve IBM BPM (IBPM) birlikteliğinden doğan güç ile uçtan uca işe Workflow Platform’u,
  • Yüksek sayılarda dokümanlarda istenilen bilgilerin yakalanıp, birçok image processing işlemleri yapılmasını sağlayan IBM Datacap,
  • İş akışlarında kullanılan kuralların daha hızlı, güvenilir ve optimizasyonlarının daha kolay yapılabilmesini sağlayan IBM ODM (Operational Decision Management),
  • Son yılların parlayan ürünü olan ve birçok büyük firmanın devamlı yeni özellikler ekleyerek kendi ürünlerini geliştirdiği , operasyonel işlemleri hızlandırılması ve işlemlerin hatasız gerçekleştirilmesi sağlayan RPA (Robotic  Process Automation) olarak adlandırılan Automation Anywhere ,

karşımıza belirtilen platformlar olarak çıkacaktır.

Bunların hepsi bir tarafa kişisel olarak en beğendiğim özellik UX (User Experience) bir framework olan ICN (IBM Content Navigator) ürününün özellikle Content Platform’u ve Workflow Platform’una arayüz sağlamasıdır.

IBM Digital Business Automation Platform’unu oluşturan bileşenlerden Content Platform ile Workflow Platformu biraz daha detaylandıracağız.

Content Platform

Content Platform 3 farklı üründen oluşabilmektedir. Bunlardan ilki FileNet P8 olarak bilinen IBM Content Foundation’dır. İkincisi CMOD dediğimiz IBM Content Manager On Demand’dir. Üçüncü ürün de CM8 olarak bilinen IBM Content Manager’dır.

Ürünlerden de anlayabileceğimiz gibi bunlardan herhangi birini kurulum ve konfigürasyonlarını yaparak kullanacağımız entegre sistem için yani IBM Digital Business Automation Platform için içerik yönetimi platformu olarak kullanırız.

Workflow Platform

Workflow Platform olarak adlandırdığımız sistem 2 adet komponenti birlikte içerebilir.  Case Manager olarak isimlendirdiğimiz ürün ile birlikte IBM Business Process Management (IBPM) ile birlikte uçtan uca akışlar tasarlamamıza olanak sağlayacaktır.

Case Manager’ın bizlere sunduğu vaka yönetimi ile birlikte, IBPM iş akışları bizlere 360 derecelik bakış açısı kazandırır.  IBPM ile iş akışları daha başarılı, daha optimize ve akışlarla birlikte bizlere analiz yeteneği sunan objeler barındırırlar.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi IBM Content Navigator uygulaması da bizlere hem Content Platform hem de Workflow Platform tarafında çok stabil ve performanslı şekilde UX framework sağlamaktadır.

Data Capture Platform

Datacap, ECM (Enterpise Content Management) sistemler için belgeleri bulan (yakalayan), daha performanslı ve stabil şekilde belgelerle ilgili verilere erişim sağlayan, eriştiği paylaşımlarını hızlandıran çok yüksek sayıda dokümanları işleyen bir teknolojidir.

Datacap yine IBM Content Navigator uygulaması ile bütünleşik çalışmaktadır. Bu da bizlere daha hızlı geliştirmeler sağlamakta ve yönetimi kolaylaştırmaktadır.

Datacap  çok fazla kanalda doküman alabilmekte (file sistem, fax, mail , mobile ), bunları işlemekte ve Content Platform’unu beslemektedir.  Bu gözlede bakıldığında Datacap bizler için çok kullanışlı bir uygulama olmaktadır.    Özellike mobil desteği muadili olan ürünlere göre çok ileri seviyededir.

Decision Platform

IBM ODM (Operational Decision Manager) iş süreçlerinde kullanılan kararları iş süreçlerinden ayrı ele alarak hızlı ve performanslı kararlar alınmasını sağlayan platformdur. Bilgi İşlem çalışanları (teknoloji çalışanları) tarafından bile çok karıştırılan bir konu olan ODM,  Workflow olarak adlandırdığımız iş süreçlerinden tümden bağımsız bir konudur.

ODM, kullanılan iş süreçlerinde verilmesi gereken kararların daha esnek, hızlı ve daha kolay yönetilebilmesini sağlayan, iş süreçleri ile bütünleşik çalışan bir yapıdır.

İş süreçlerini geliştirirken yapılan en büyük hata karar mekanizmalarının iş süreçlerinde tasarlanmasıdır. Bizler bu işlemi ODM’de yapmalıyız ve karar mekanizmaları değiştiğinde iş süreçlerine hiç müdahale etmeden, karar mekanizmalarını devreye alabilmeliyiz.  IBM ODM bu konuda bizlere çok esnek bir yapı sağlamaktadır.

Özellikle bankacılık ve sigortacılık sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır.

RPA (Robotic Process Automation) Platform

RPA (Robotic Process Automation), iş süreçlerini otomatikleştirmek için kendi yazılım robotlarınızı oluşturarak bu iş süreçlerini otomotize etmemizi sağlarlar.

Son yıllarda çok fazla duyduğumuz bu kavram ilerde birçok operasyonel işlemlerde insan gücü yerine çalışacak teknoloji olacaktır.

RPA ile bot’lar (küçük yazılım robotları şeklinde çevirebiliri) oluştururuz. Bot’lar iş süreçlerinde kullanılan küçük yazılımlardır. Bizler RPA ile öncelikle bot’lar oluşturur, bot’lara işlerin nasıl yapılması gerektiğini gösteririz. Bundan sonrasında herşey bot’lar tarafından yapılır.

Dikkat edersek RPA ile hiçbir kod yazmadan iş süreçlerimizi yönetebiliyoruz, bu bizler için büyük kolaylık olmaktadır.

Ayrıca IBM’in kullandığı PRA ürünü olan Automation Anywhere ile Datacap bütünleşik çalışabilmekte ve entegre edilmektedir.

Digital Business Automation Platform Database ve İşletim Sistemi Bağımsızlığı

IBM Digital Business Automation Platform’u IBM AIX, Redhat Linux ve Windows Server 2012 – 2016 gibi farklı işletim sistemlerini deskteklemesi işletim sistemi anlamında bizlere platform bağımsızlığı sunmaktadır.

Aynı şekilde database olarak Oracle, SQL Server veya IBM DB2 seçeneklerini bizlere sunması ürünün database tarafında da ne kadar güçlü bir platform olduğunu bizlere göstermektedir.

Sonuç olarak; son dönemler çok fazla gelişme gösteren RPA (Robotics Process Automation) ile birlikte özellikle devlet kurumları, banka, sigorta, telekom, enerji, perakende ve sağlık sektörü gibi  içerik yönetimi ve iş akışlarını kullanan, diğer sistemlerle entegrasyon sağlayan sektörler için IBM Digital Business Automation Platform kusursuz hizmetler sunacaktır.

Kaynak : https://www.ibm.com/automation/ibm-automation-platform-digital-business 

Erkan SEZER

ECM & BPM Danışmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir