Microsoft Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi Portalı’na ilk defa mı giriş yapıyorsunuz?

OEM ve Kutu lisanslama modeline kıyasla Microsoft Open lisanslama modeli Bilgi İşlem departmanlarının lisans yönetimini büyük ölçüde kolaylaştırdığı artık birçok bilgi işlem uzmanı tarafından bilinmektedir. Lisans ISO ve anahtarlarının görüntülenip indirilebildiği Volume Licensing Service Center (VLSC) / Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi portalı sayesinde fatura, lisans kurulum CD’si ve lisans anahtarlarını saklamanın getirdiği yük ortadan kalkmıştır öyle ki tek bir kullanıcı adı ve şifre ile tüm lisans bilgilerine ve kurulum ISO’larına VLSC portalı üzerinden ulaşılabilmektedir.

Satın alınan bir open lisansı VLSC portalı üzerinden görüntüleyebilmek için portala Windows Live ID olarak tanımlı bir e-mail adresi ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. Çoğu kez giriş yapabilmek adına birçok kurumda kuruma ait bir e-mail hesabı yerine şahsi Hotmail ya da Windows Live ID adresleri kullanılmaktadır. Ancak kuruma ait olan lisansların kurumsal bir e-mail adresi ile görüntülenmesi hem daha doğrudur hem de kurumun giriş hakkı olan VLSC portalını kişisel e-mail adresinden bağımsız hale getirmektedir. VLSC portalına giriş kurumsal mail adresi yerine şahsi mail adresi ile sağlanırsa belirtilen şahsi mail adresine erişilememesi ya da o e-mail adresi sahibinin kurumdan ayrılması durumunda lisans bilgilerine erişebilmek için lisanslama merkezi ile iletişime geçip lisansların tanımlı olduğu mail adresi değişikliğinin yapılması gerekmektedir.

Kurumsal bir mail adresi ile VLSC portalına giriş yapabilmek için öncelikle kurumsal e-mail adresinin Windows Live ID olarak tanımlı olması gerekmektedir. Bu tanımla işlemi aşağıdaki link üzerinden gerçekleştirilebilir.

https://signup.live.com/signup.aspx?mkt=TR-TR&lic=1

Yapılan kurumsal e-mail adresini Windows Live ID olarak tanımlama işleminden sonra oluşturulan şifre ve kurumsal e-mail adresi ile VLSC portalına giriş sağlanabilmektedir. VLSC portalına aşağıdaki link üzerinden giriş sağlanabilmektedir.

https://www.microsoft.com/Licensing/servicecenter/default.aspx

Not: Belirtilen linklerin Internet Explorer ya da Edge ile açılması gerekmektedir.

VLSC portalına giriş için tanımlanmış olan e-mail adresinin bundan sonraki süreçte sipariş edilen ya da edilecek olan tüm open lisanslar için kullanılması ve bu e-mail adresinin lisans siparişi aşamasında lisansın tedarik edildiği Microsoft İş Ortağına belirtilmesi  çok önemlidir çünkü bu şekilde tüm sipariş edilen open lisanslara tek portal üzerinden tek e-mail adresi ile ulaşılabilmektedir. Aksi takdirde lisans siparişleri farklı e-mail adreslerine tanımlanabilmektedir.

Duygu DELİLER

Microsoft Lisanslama Uzmanı

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir